Press Room

2013-2014 Colorado Theatre Guild Henry Awards

07/21/2014

2013-2014 Colorado Theatre Guild Henry Awards

 

Outstanding Season for a Theatre Company

Arvada Center

Aurora Fox Theatre

Curious Theatre Company

Denver Center Theatre Company

The Edge Theatre Company

 

Outstanding Production of a Play

"The Beauty Queen of Leenane," Edge Theater Company, Michael Stricker, Director

"Death of a Salesman," Denver Center Theatre Company, Anthony Powell, Director

"The Legend of Georgia McBride," Denver Center Theatre Company, Mike Donahue, Director

"Metamorphoses," Aurora Fox Theatre, Geoffrey Kent, Director

"Venus in Fur," TheatreWorks, Murray Ross, Director

"The Whipping Man," Curious Theatre Company, Kate Folkins & Chip Walton, Directors

 

Outstanding Production of a Musical

"Animal Crackers," Denver Center Theatre Company, Bruce K. Sevy, Director; Gregg Coffin, Musical Direction

"Curtains," Arvada Center, Gavin Mayer, Director; David Nehls, Musical Direction

"Fiddler on the Roof," Phamaly Theatre Company, Steve Wilson, Director; Donna Debreceni, Musical Direction

"Les Miserables," Midtown Arts Center, Kurt Terrio, Director; Jalyn Courtenay Webb, Musical Direction

"I Love You, You're Perfect, Now Change" Breckenridge Backstage Theatre,

                  Seth Caikowski, Director; Jalyn Courtenay Webb, Musical Direction

 

Outstanding Direction of a Play

Christopher Alleman, "Other Desert Cities" Lake Dillon Theatre Company

Kate Folkins & Chip Walton, "The Whipping Man" Curious Theatre Company

Geoffrey Kent, "Metamorphoses" Aurora Fox Theatre

Michael Stricker, "The Beauty Queen of Leenane" The Edge Theater Company       

Wendy Moore, "Scapin" Lake Dillon Theatre Company

 

Outstanding Direction of a Musical

Seth Caikowski, "I Love You, You're Perfect, Now Change" Breckenridge Backstage Theatre

Gavin Mayer, "Curtains," Arvada Center

Bruce K. Sevy, "Animal Crackers" Denver Center Theatre Company

Nick Sugar, "Spring Awakening" Town Hall Arts Center

Kurt Terrio "Les Miserables," Midtown Arts Center

 

Outstanding Musical Direction

Gregg Coffin, "Animal Crackers" Denver Center Theatre Company               

Donna K. Debreceni, "Spring Awakening" Town Hall Arts Center

David Nehls, "Curtains" Arvada Center

David Nehls, "End of the Rainbow" Arvada Center

Jalyn Courtenay Webb, "Les Miserables" Midtown Arts Center

Dan Wheetman, "Big River: The Adventures of Huckleberry Finn," Lone Tree Arts Center & Starkey Theatrix

 

Outstanding Actor in a Play

Kevin Alan, "Scapin" Lake Dillon Theatre Company        

Mike Hartman, "Death of a Salesman" Denver Center Theatre Company 

Ben Huber, "The Legend of Georgia McBride" Denver Center Theatre Company       

Cajardo Lindsey, "The Whipping Man" Curious Theatre Company              

Sean Scrutchins, "The Whipping Man" Curious Theatre Company                

 

Outstanding Actress in a Play

Carley Cornelius, "Venus in Fur" TheatreWorks

Emily Paton Davies, "The Beauty Queen of Leenane" The Edge Theater Company 

Missy Moore, "The House of Blue Leaves" The Edge Theater Company    

Karen Slack, "Painted Bread" Aurora Fox Theatre

Jamie Ann Romero, "Sylvia" Lone Tree Arts Center & Starkey Theatrix       

 

Outstanding Actor in a Musical

David Ambroson, "Les Miserables" Midtown Arts Center

Jonathan Brody, "Animal Crackers" Denver Center Theatre Company         

Jim Ferris, "Animal Crackers" Denver Center Theatre Company   

TJ Hogle, "I Love You, You're Perfect, Now Change" Breckenridge Backstage Theatre

Mack Shirilla, "Big River: The Adventures of Huckleberry Finn," Lone Tree Arts Center & Starkey Theatrix

 

Outstanding Actress in a Musical

Lindsey Falduto, "I Love You, You're Perfect, Now Change" Breckenridge Backstage Theatre

Melanie Horton, "I Love You, You're Perfect, Now Change" Breckenridge Backstage Theatre

Tari Kelly, "End of the Rainbow" Arvada Center

Sarah Rex, "Monty Python's Spamalot" Aurora Fox Theatre         

Megan Van De Hey, "John and Jen" Cherry Creek Theatre Company          

                 

Outstanding Supporting Actor in a Play

Laurence Curry, "The Whipping Man" Curious Theatre Company

Sam Gregory, "Hamlet" Denver Center Theatre Company             

Matt McGrath, "The Legend of Georgia McBride" Denver Center Theatre Company                 

Nick Mills, "The Legend of Georgia McBride" Denver Center Theatre Company        

Sean Scrutchins, "A Midsummer Night's Dream" Colorado Shakespeare Festival

 

Outstanding Supporting Actress in a Play

Jenna Bainbridge, "A Midsummer Night's Dream" Colorado Shakespeare Festival

Rhonda Brown, "Steel Magnolias" Senior Housing Options

Emma Messenger, "The Beauty Queen of Leenane" The Edge Theater Company 

Jamie Ann Romero, "The Legend of Georgia McBride" Denver Center Theatre Company        

Kelly Uhlenhopp, "The House of Blue Leaves" The Edge Theater Company

 

Outstanding Supporting Actor in a Musical

Colin Alexander, "Curtains" Arvada Center    

Michael Bouchard, "Monty Python's Spamalot" Aurora Fox Theatre

Tyrell Rae, "Shrek the Musical" Boulder's Dinner Theatre               

Brandon Schrami, "Les Miserables" Midtown Arts Center

Scott Severtson, "Shrek the Musical" Boulder's Dinner Theatre   

 

Outstanding Supporting Actress in a Musical

Stephanie Rothenberg, "Animal Crackers" Denver Center Theatre Company

Celia Tackaberry, "Animal Crackers" Denver Center Theatre Company      

Christine Rowan, "Animal Crackers" Denver Center Theatre Company    

Megan Van De Hey, "Curtains" Arvada Center

Jalyn Courtenay Webb, "South Pacific" Midtown Arts Center

 

Outstanding Ensemble Performance

"Animal Crackers" Denver Center Theatre Company, Bruce K. Sevy, Director

"The Legend of Georgia McBride" Denver Center Theatre Company, Mike Donahue, Director

I Love You, You're Perfect, Now Change" Breckenridge Backstage Theatre, Seth Caikowski, Director;

                  Jalyn Courtenay Webb, Musical Direction

"Metamorphoses" Aurora Fox Theatre, Geoffrey Kent, Director

"The Whipping Man" Curious Theatre Company, Kate Folkins & Chip Walton, Directors

 

Outstanding New Play

"And the Sun Stood Still" by Dava Sobel

Directed by Stephen Weitz; Produced by Boulder Ensemble Theatre Company

"black odyssey" by Marcus Gardley

Directed by Chay Yew; Produced by Denver Center Theatre Company

"Electra Onion Eater" by Buntport Theater

Directed and Produced by Buntport Theater

"The Legend of Georgia McBride" by Matthew Lopez

Directed by Mike Donahue; Produced by Denver Center Theatre Company

"The Most Deserving" by Catherine Trieschmann

Directed by Shelley Butler; Produced by Denver Center Theatre Company

 

Outstanding Choreography

Piper Lindsay Arpan, "Monty Python's Spamalot" Aurora Fox Theatre

Kitty Skillman Hilsabeck, "Curtains" Arvada Center         

Matthew D. Peters, "Shrek the Musical" Boulder's Dinner Theatre               

Christine Rowan, "Animal Crackers" Denver Center Theatre Company        

Kelly Van Oosbree, "Hairspray" Performance Now

 

Outstanding Costume Design Tier I

Kevin Copenhaver, "Animal Crackers" Denver Center Theatre Company

Clare Henkel, "End of the Rainbow" Arvada Center         

Markas Henry, "The Whipping man" Curious Theatre Company 

Dane Laffrey, "The Legend of Georgia McBride" Denver Center Theatre Company

 

Outstanding Costume Design Tier II

Cindy Franke, "Hairspray" Performance Now

Linda Morken, "Monty Python's Spamalot" Boulder's Dinner Theatre         

Linda Morken, "Fiddler on the Roof" Phamaly Theatre Company

Rebecca Spafford, "Dangerous Liaisons" OpenStage Theatre & Company

 

Outstanding Lighting Design Tier I

Shannon McKinney, "The Whipping Man" Curious Theatre Company

Shannon McKinney, "Venus in Fur" Curious Theatre Company

Shannon McKinney, "End of the Rainbow" Arvada Center

Jaymi Lee Smith, "Animal Crackers" Denver Center Theatre Company       

 

Outstanding Lighting Design Tier II

David Mazzeno, "Fiddler on the Roof" Phamaly Theatre Company

Vance McKenzie, "Hairspray" Performance Now

Shannon McKinney, "Metamorphoses" Aurora Fox Theatre

Shannon McKinney, "Painted Bread" Aurora Fox Theatre

 

Outstanding Scenic Design Tier I

Caitlin Ayer, "Good People" Curious Theatre Company                    

Michael R. Duran, "Venus in Fur" Curious Theatre Company

Markas Henry, "The Whipping Man" Curious Theatre Company

Vicki Smith, "Animal Crackers" Denver Center Theatre Company                 

 

Outstanding Scenic Design Tier II

Tina Anderson "And the Sun Stood Still," Boulder Ensemble Theatre Company

Mark Hanluk, "Les Miserables" Midtown Arts Center

Charles Dean Packard, "Metamorphoses" Aurora Fox Theatre

Charles Dean Packard, "Painted Bread" Aurora Fox Theatre

 

Outstanding Sound Design Tier I

Jill BC DuBoff, "The Legend of Georgia McBride" Denver Center Theatre Company

Jason Ducat, "Venus in Fur" Curious Theatre Company

Brian Freeland, "The Whipping Man" Curious Theatre Company                                  

David Thomas, "End of the Rainbow" Arvada Center

 

Outstanding Sound Design Tier II

El Armstrong, "Painted Bread" Aurora Fox Theatre

William Burns, "Metamorphoses" Aurora Fox Theatre

Allen Noftal, "Big River: The Adventures of Huckleberry Finn" Lone Tree Arts Center & Starkey Theatrix

Adam Stone, "Electra Onion Eater" Buntport Theater

Kenny Storms, "The Beauty Queen of Leenane" The Edge Theater Company            

 

 

Special Awards

The Lifetime Achievement Award

Billie McBride.

 

Outstanding Regional Theatre Award

Rocky Mountain Repertory Theatre

 

Special Award for Excellence in Educational Theatre

Rosey Waters and Imagination Makers

 

The Special Award for Outstanding Puppet Artistry

Cory Gilstrap