Press Room

2014 – 2015 Colorado Theatre Guild Henry Awards

07/20/2015

2014 – 2015 Colorado Theatre Guild Henry Awards

 

Outstanding Season for a Theatre Company

Arvada Center

Buntport Theater

DCPA Theatre Company

Town Hall Arts Center

Theatre Aspen

 

Outstanding Production of a Play

"Charles Ives Take Me Home," Curious Theatre Company, Christy Montour-Larson, Director

"The Cripple of Inishmaan," Miners Alley Playhouse, Len Matheo, Director

The Goat, or Who is Sylvia," Springs Ensemble Theatre Company, Max Ferguson, Director

"Middle Aged People Sitting in Boxes," Buntport Theater, Buntport Theater, Director

"'Night, Mother," Vintage Theatre Productions, Billie McBride, Director

 

Outstanding Production of a Musical

"The 12," DCPA Theatre Company, Richard Seyd, Director; Michael Mancini, Musical Direction

"Anything Goes," Town Hall Arts Center, Nick Sugar, Director; Donna Kolpan Debreceni, Musical Direction

"She Loves Me," Arvada Center, Gavin Mayer, Director; David Nehls, Musical Direction

"Spamalot," Midtown Arts Center, Jordan Nichols, Director; Casey Cropp & Nigel Huckle, Musical Direction

"The Unsinkable Molly Brown" DCPA Theatre Company, Kathleen Marshall, Director; Michael Rafter, Musical Direction

 

Outstanding Direction of a Play

Buntport Theater, "Middle Aged People Sitting in Boxes," Buntport Theater

Geoffrey Kent, "The Lying Kind," TheatreWorks

Robert Kramer, "Cock," The Edge Theater Company      

Billie McBride, "'Night Mother," Vintage Theatre Productions

Christy Montour-Larson, "Charles Ives Take Me Home," Curious Theatre Company

Wendy Moore, "Freud's Last Session," Lake Dillon Theatre Company

 

Outstanding Direction of a Musical

Michael J. Duran, "Fiddler on the Roof," BDT Stage

Rod A. Lansberry, "Memphis," Arvada Center

Kathleen Marshall, "The Unsinkable Molly Brown," DCPA Theatre Company

Jordan Nichols, "Spamalot," Midtown Arts Center

Nick Sugar, "Anything Goes," Town Hall Arts Center

Steve Wilson, "Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat," Phamaly Theatre Company

 

Outstanding Musical Direction

Donna Kolpan Debreceni, "Anything Goes," Town Hall Arts Center

Donna Kolpan Debreceni, "Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat," Phamaly Theatre Company

David Dyer, "Little Women," Theatre Aspen

David Nehls, "Memphis," Arvada Center

Michael Rafter, "The Unsinkable Molly Brown," DCPA Theatre Company

 

Outstanding Actor in a Play

John DiAntonio, "The Liar," TheatreWorks

Mike Hartman, "Benediction," DCPA Theatre Company               

Steven Cole Hughes, "The Lying Kind," TheatreWorks

Bob Moore, "Freud's Last Session," Lake Dillon Theatre Company                

Cody Schuyler, "The Cripple of Inishmaan," Miners Alley Playhouse

Augustus Truhn, "Jerusalem," The Edge Theater Company           

 

Outstanding Actress in a Play

Kate Berry, "Charles Ives Take Me Home," Curious Theatre Company

Amy Brooks, "The Goat, or Who is Sylvia," Springs Ensemble Theatre Company      

Joyce Cohen, "Benediction," DCPA Theatre Company    

Haley Johnson, "'Night, Mother," Vintage Theatre Productions

Haley Johnson, "A Streetcar Named Desire," Vintage Theatre Productions

Emma Messenger, "'Night, Mother," Vintage Theatre Productions

 

Outstanding Actor in a Musical

Dane Agostinis, "The Full Monty," Theatre Aspen

Jim Hogan, "Memphis," Arvada Center

TJ Hogle, "Shrek the Musical," Breckenridge Backstage Theatre

Tim Howard, "How to Succeed in Business Without Really Trying," Town Hall Arts Center

Wayne Kennedy, "Fiddler on the Roof," BDT Stage

Burke Moses, "The Unsinkable Molly Brown," DCPA Theatre Company

 

Outstanding Actress in a Musical

Anna High, "Dreamgirls," Ignite Theatre

Aisha Jackson, "Memphis," Arvada Center

Alison Luff, "Little Women," Theatre Aspen

Beth Malone, "The Unsinkable Molly Brown," DCPA Theatre Company

Norrell Moore, "Anything Goes," Town Hall Arts Center

 

Outstanding Supporting Actor in a Play

Brian Colonna, "Middle Aged People Sitting in Boxes," Buntport Theater

Benjamin Cowhick, "Good Television," A & A Productions            

Erik Edborg, "Naughty Bits," Buntport Theater

Jim Hunt, "Charles Ives Take Me Home," Curious Theatre Company           

Tucker D. Johnston, "Waiting for Godot," Ripple Effect Theatre Company

Michael O'Shea, "Driving Miss Daisy," Longmont Theatre Company

 

Outstanding Supporting Actress in a Play

Hannah Duggan, "Naughty Bits," Buntport Theater

Billie McBride, "Benediction," DCPA Theatre Company                 

Billie McBride, "The Lying Kind," TheatreWorks

Erin Rollman, "Middle Aged People Sitting in Boxes," Buntport Theater        

Erin Rollman, "Naughty Bits," Buntport Theater                 

 

Outstanding Supporting Actor in a Musical

Constantine Germanacos, "The Unsinkable Molly Brown," DCPA Theatre Company

Damon Guerrasio, "Shrek the Musical," Breckenridge Backstage Theatre

Ken Krugman, "Little Women," Theatre Aspen

Andy McCain, "Spamalot," Midtown Arts Center

Michael Wordly, "Memphis," Midtown Arts Center

 

Outstanding Supporting Actress in a Musical

Alicia Dunfee, "Always, Patsy Cline," Candlelight Dinner Playhouse

Annie Dwyer, "Young Frankenstein," Town Hall Arts Center

Emily Jansen, "Spamalot," Midtown Arts Center

Melissa Swift-Sawyer, "Memphis," Arvada Center

Alie Walsh, "Little Women," Theatre Aspen

 

Outstanding Ensemble Performance

"Little Women," Theatre Aspen, Paige Price, Director; David Dyer, Musical Director

"Memphis," Arvada Center, Rod A. Lansberry, Director; David Nehls, Musical Director

"Middle Aged People Sitting in Boxes," Buntport Theater; Buntport Theater, Director

"Spamalot," Midtown Arts Center, Jordan Nichols, Director; Casey Cropp & Nigel Huckle, Musical Direction

"The Unsinkable Molly Brown," DCPA Theatre Company, Kathleen Marshall, Director; Michael Rafter, Musical Direction

 

 

 

 

Outstanding New Play or Musical

"The 12" Book and Lyrics by Robert Schenkkan; Music and Lyrics by Neil Berg

Richard Seyd, Director; Michael Mancini, Musical Direction; Produced by DCPA Theatre Company,

"Appoggiatura" by James Still

Directed by Risa Brainin; Produced by DCPA Theatre Company

"Benediction" by Eric Schmiedl

Directed by Kent Thompson; Produced by DCPA Theatre Company

"Middle Aged People Sitting in Boxes" by Buntport Theater

Directed and Produced by Buntport Theater

"Naughty Bits" by Buntport Theater

Directed and Produced by Buntport Theater

"Slab" by Adapted by Gleason Bauer and Emily K. Harrison from the novel by Selah Saterstrom

Directed by Gleason Bauer; Produced by square product theatre

 

Outstanding Choreography

Stephen Bertles, "Seven Brides for Seven Brothers," Candlelight Dinner Playhouse

Kitty Skillman Hilsabeck, "She Loves Me," Arvada Center              

Kathleen Marshal, "The Unsinkable Molly Brown," DCPA Theatre Company           

Matthew D. Peters, "Mary Poppins," BDT Stage             

Nick Sugar & Kelly Kates, "Anything Goes," Town Hall Arts Center

 

Outstanding Costume Design Tier I

Chris Campbell, "Memphis," Arvada Center

Hugh Hanson, "The Liar," TheatreWorks

Liz Jasperse, "She Loves Me," Arvada Center  

Paul Tazewell, "The Unsinkable Molly Brown," DCPA Theatre Company

 

Outstanding Costume Design Tier II

Lisa DeVeux, "The Lion in Winter," Firehouse Theater Company

Cindy Franke, "42nd Street," Performance Now & Lakewood Cultural Center

Nikki Harrison, "Anything Goes," Town Hall Arts Center

Linda Morken, "Mary Poppins," BDT Stage   

 

Outstanding Lighting Design Tier I

Lap Chi Chu, "The 12," DCPA Theatre Company

Donald Holder, "The Unsinkable Molly Brown," DCPA Theatre Company

Vance McKenzie, "She Loves Me," Arvada Center

Shannon McKinney, "Memphis," Arvada Center

 

Outstanding Lighting Design Tier II

Seth Alison, "Young Frankenstein," Town Hall Arts Center

Brett Maughan, "Mary Poppins," BDT Stage

Stephen D. Mazzeno, "Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat," Phamaly Theatre Company

Kevin Taylor, "Jerusalem," The Edge Theater Company

 

Outstanding Scenic Design Tier I

Derek McLane, "The Unsinkable Molly Brown," DCPA Theatre Company  

Brian Mallgrave, "The Archbishop's Ceiling," Arvada Center          

Brian Mallgrave, "Harvey," Arvada Center       

Brian Mallgrave, "She Loves Me," Arvada Center        

 

Outstanding Scenic Design Tier II

Amy Campion, "Mary Poppins," BDT Stage

Douglas Clarke, "'Night, Mother," Vintage Theatre Productions

Jared Grohs, "Freud's Last Session," Lake Dillon Theatre Company

Christopher Waller, "Jerusalem," The Edge Theater Company

 

 

Outstanding Sound Design Tier I

Craig Breitenbach, "The Unsinkable Molly Brown," DCPA Theatre Company

Jason Ducat, "Charles Ives Take Me Home," Curious Theatre Company

David Thomas, "Memphis," Arvada Center                     

David Thomas, "She Loves Me," Arvada Center

 

Outstanding Sound Design Tier II

Buntport Theater, "Middle Aged People Sitting in Boxes," Buntport Theater

Mercedes Gil & R. Todd Hoven, "Romeo and Juliet," OpenStage Theater & Company

Wayne Kennedy, "Fiddler on the Roof," BDT Stage

Ren Manley, "Jerusalem," The Edge Theater Company                

 

 

Special Awards

Outstanding Stage Management

Lisa Cook

 

Lifetime Achievement in Theatre

Jo Bunton Keel