Press Room

2007-2008 Colorado Theatre Guild Henry Awards

07/21/2008

2007-2008 Colorado Theatre Guild Henry Awards

 

Outstanding Season for a Theatre Company

Aurora Fox

Curious Theatre Company

Denver Center Theatre Company

Germinal Stage Denver

Paragon Theatre Company

 

Outstanding Production of a Play

Curious Theatre Company, "The Lieutenant of Inishmore" Chip Walton, Director

Denver Center Theatre Company, “Doubt” Bruce K. Sevy, Director

Denver Center Theatre Company, “Lydia” Juliette Carrillo, Director

Denver Center Theatre Company, “Plainsong” Kent Thompson, Director

Paragon Theatre Company, “Who’s Afraid of Virginia Woolf?” Warren Sherrill, Director

 

Outstanding Production of a Musical

Arvada Center, “La Cage aux Folles” Rod Lansberry, Director

Boulder’s Dinner Theatre, “The Will Rogers Follies’ Scott Beyette, Director

Denver Center Attractions and Denver Center Theatre Company, “Irving Berlin’s White Christmas” Kent Thompson, Director

PHAMALY, "Urinetown, the Musical" Steve Wilson, Director

Town Hall Arts, “Company”, Robert Wells, Director

 

Outstanding Direction of a Play

Chip Walton, Curious Theatre Company, “The Lieutenant of Inishmore”

Juliette Carrillo, Denver Center Theatre Company, “Lydia”

Kent Thompson, Denver Center Theatre Company, “Plainsong”

Paul Mason Barnes, Denver Center Theatre Company, “The Diary of Anne Frank”

Terry Dodd, Arvada Center, “Of Mice and Men”

Warren Sherrill, Paragon Theatre Company, “Who’s Afraid of Virginia Woolf?”

 

Outstanding Direction of a Musical

Bob Wells, Town Hall Arts, “Company”

Rod Lansberry, Arvada Center, “La Cage aux Folles”

Scott Beyette, Boulder's Dinner Theatre, "The Sound of Music"

Scott Beyette, Boulder's Dinner Theatre, "The Will Rogers Follies"

Steve Wilson, PHAMALY, "Urinetown, the Musical"

 

Outstanding Actor in a Play

Ed Baierlein, Germinal Stage Denver, “A Touch of the Poet”

Gene Gillette, Curious Theatre Company, “The Lieutenant of Inishmore”

Keith L. Hatten, Aurora Fox, “The Emperor Jones”

Sam Gregory, Denver Center Theatre Company, “Doubt”

Sam Gregory, Paragon Theatre Company, “Who’s Afraid of Virginia Woolf?”

 

Outstanding Actress in a Play

Jeanne Paulsen, Denver Center Theatre Company’s “Doubt”

Karen Slack, Curious’ “9 Parts of Desire”

Martha Harmon Pardee, Paragon Theatre, Who’s Afraid of Virginia Woolf?

Onahoua Rodriguez, Denver Center Theatre Company’s “Lydia”

Stephanie Beatriz, Denver Center Theatre Company’s “Lydia”

 

Outstanding Actor in a Musical

A.K. Klimpke, Boulder’s Dinner Theatre, The Will Rogers Follies

Brandon Dill, Boulder’s Dinner Theatre’s “Little Shop of Horrors”

Joel Sutliffe, Town Hall Arts Center, Company

Leonard Barrett, PHAMALY, “Urinetown, the Musical”

Michael E. Gold, Arvada Center, La Cage aux Folles

 

Outstanding Actress in a Musical

Beth Flynn, Arvada Center, “The Best Little Whorehouse in Texas”

Juliet Villa, PHAMALY, “Urinetown, the Musical”

Megan Van de Hey, Town Hall Arts, “Always, Patsy Cline”

Shelley Cox-Robie, Boulder’s Dinner Theatre, “The Will Rogers Follies”

Joanie Brosseau-Beyette, Boulder’s Dinner Theatre’s “Little Shop of Horrors”

 

Outstanding Supporting Actor in a Play

Gregory Price, Aurora Fox, “The Emperor Jones”

Matthew Mueller, Colorado Shakespeare Festival, “Around the World in Eighty Days”

Mike Hartman, Denver Center Theatre Company, “Plainsong”

Randy Moore, Denver Center Theatre Company, You Can’t Take It With You

Sean Tarrant, Colorado Shakespeare Festival, “All’s Well That Ends Well”

 

Outstanding Supporting Actress in a Play

Barbra Andrews, Paragon Theatre Company, “Who’s Afraid of Virginia Woolf?”

Ger-Ree Hinshaw, Listen Productions, “Macbeth”

Kim Staunton, Denver Center Theatre Company’s “Doubt”

Mare Trevathan, Paragon Theatre Company, “The Night Heron”

Rhonda Brown, Arvada Center, “House of Blue Leaves”

 

Outstanding Supporting Actor in a Musical

A.K. Klimpke, Boulder’s Dinner Theatre, “The Sound of Music”

D.P.  Perkins, Boulder’s Dinner Theatre, “The Will Rogers Follies”

Kent Randell, Performance Now's "Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat"

Marcus Waterman, Arvada Center, “The Best Little Whorehouse in Texas”

Milton Craig Nealy, Arvada Center, “La Cage aux Folles”

 

Outstanding Supporting Actress in a Musical

Amanda Earls, Town Hall Arts Center, “Company”

Amy Board, Nile Productions, “The Great American Trailer Park Musical”

Jenna Bainbridge, PHAMALY, “Urinetown, the Musical”

Kathleen Traylor, PHAMALY, “Urinetown, the Musical”

Megan Van de Hey, Town Hall Arts Center, “Company”

 

Outstanding Ensemble Performance

Countdown to Zero, “The Resistible Rise of Arturo Ui” Brian Freeland, Director

Denver Center Theatre Company, “The Diary of Anne Frank” Paul Mason Barnes, Director

Denver Center Theatre Company, “Lydia” Juliette Carrillo, Director

Denver Center Theatre Company, “Plainsong” Kent Thompson, Director

PHAMALY, "Urinetown, the Musical" Steve Wilson, Director

 

Outstanding New Play

“Contrived Ending”, Josh Hartwell, Conundrum Productions

“The Denver Project”, Mildred Ruiz and Steve Sapp, Curious Theatre Company

“Every Secret Thing”, Judy GeBauer, Modern Muse Theatre Company

“Lydia”, Octavio Solis, Denver Center Theatre Company

“Plainsong”, Eric Schmiedl, Denver Center Theatre Company

 

Outstanding Choreography

DeAndre Carroll, Aurora Fox, “The Emperor Jones”

Debbie Stark and Cindy Bray, PHAMALY, "Urinetown, the Musical"

Kitty Skillman Hilsabeck, Arvada Center, "La Cage aux Folles"

Patty Colombo, Denver Center Theatre Company, “Irving Berlin’s White Christmas”

Scott Beyette, Boulder’s Dinner Theatre, “The Will Rogers Follies”

 

Outstanding Costume Design

Annette Westerby, Listen Productions, “Macbeth”

Clare Henkel, Colorado Shakespeare Festival, “The Servant of Two Masters”

Linda Morken, Boulder’s Dinner Theatre, “The Will Rogers Follies”

Nicole Harrison, Arvada Center, “La Cage aux Folles”

Patrick Holt, Colorado Shakespeare Festival, "A Midsummer Night's Dream"

 

Outstanding Lighting Design

Brian Freeland, Countdown to Zero, “The Resistible Rise of Arturo Ui”

Jacob M. Welch, Paragon Theatre Company, “The Night Heron”

Shannon McKinney, Listen Productions, “Macbeth”

Stephen D. Mazzeno, PHAMALY, “Urinetown, the Musical”

Victor En Yu Tan, Colorado Shakespeare Festival, “A Midsummer Night’s Dream”

 

Outstanding Scenic Design

Charles Dean Packard, Aurora Fox, “The Emperor Jones”

David Lafont, Paragon Theatre Company, “Who's Afraid of Virginia Woolf?”

Hugh Landwehr, Denver Center Theatre Company, “The Merry Wives of Windsor”

Tina Anderson, Listen Productions, “Macbeth”

Vicki Smith, Denver Center Theatre Company, “Doubt”

Vicki Smith, Denver Center Theatre Company, “Plainsong”

 

Outstanding Sound Design

Brian Freeland, Curious Theatre Company, “How I Learned to Drive “

Brian Freeland, Curious Theatre Company, “9 Parts of Desire”

Craig Beitenbach, Denver Center Theatre Company, “Plainsong”

El Armstrong, Aurora Fox, “The Emperor Jones"

Steve Stevens, Arvada Center, “Of Mice and Men”

 

Special Awards

Lifetime Achievement

John Ashton

 

Outstanding Regional Theatre

Bas Bleu, Fort Collins, Co

 

Special Achievement in Children’s Theatre

Buntport Theatre

 

Special Achievement in Theatre Technology and Engineering

El Armstrong