Press Room

2009-2010 Colorado Theatre Guild Henry Awards

07/19/2010

2009-2010 Colorado Theatre Guild Henry Awards

 

Outstanding Season for a Theatre

Arvada Center

Buntport Theatre Company

Curious Theatre Company

Denver Center Theatre Company

Miners Alley Playhouse

 

Outstanding Production of a Play

A Picasso, Miners Alley Playhouse, Robert Kramer, Director

A Raisin in the Sun, Denver Center Theatre Company, Israel Hicks, Director

Grace and Glorie, Miners Alley Playhouse, Robert Kramer, Director

Opus, Curious Theatre Company, Chip Walton, Director

The World is Mine, Buntport Theatre Company

 

Outstanding Production of a Musical

Chicago, Boulder's Dinner Theatre, Alicia Dunfee, Director, Neal Dunfee, Musical Director

Guys and Dolls, Town Hall Arts Center, Robert Wells, Director, Donna Debreceni, Musical Director

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center, Stephen Bourneuf, Director, David Nehls, Musical Director

Man of La Mancha, PHAMALY, Steve Wilson, Director, Donna Debreceni, Musical Director

Miss Saigon, Arvada Center, Rod Lansberry, Director, David Nehls, Musical Director

Singin' In The Rain, Boulder's Dinner Theatre, Scott Beyette, Director, Neal Dunfee, Musical Director

 

Outstanding Direction of a Play

Buntport Theatre, The World is Mine, Buntport Theatre

Israel Hicks, A Raisin in the Sun, Denver Center Theatre Company

Robert Kramer, Grace and Glorie, Miners Alley Playhouse

Jane Page, To Kill a Mockingbird, Colorado Shakespeare Festival

Chip Walton, Opus, Curious Theatre Company

Chip Walton, Yankee Tavern, Curious Theatre Company

 

Outstanding Direction of a Musical

Stephen Bourneuf, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

Rod Lansberry, Miss Saigon, Arvada Center

Alicia Dunfee, Chicago, Boulder’s Dinner Theatre

Robert Wells, Guys and Dolls, Town Hall Arts Center

Steve Wilson, Man of La Mancha, PHAMALY

 

Outstanding Musical Direction

Donna Debreceni, Man of La Mancha, PHAMALY

Neal Dunfee, Chicago, Boulder’s Dinner Theatre

David Nehls, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

David Nehls, Miss Saigon, Arvada Center

Adam Stone, Jugged Rabbit Stew, Buntport Theatre Company

 

 

Outstanding Lead Actor in a Play

Steven J. Burge, Fully Committed, Aurora Fox Theatre

Erik Edborg, The World is Mine, Buntport Theatre Company

Sam Gregory, The Voysey Inheritance, Denver Center Theatre Company

Chris Kendall, A Picasso, Miners Alley Playhouse

Geoffrey Kent, Much Ado About Nothing, Colorado Shakespeare Festival

 

Outstanding Lead Actress in a Play

Kathleen M. Brady, Well, Denver Center Theatre Company

Kendra Crain, Grace and Glorie, Miners Alley Playhouse

Paige Lynn Larson, A Picasso, Miners Alley Playhouse

Billie McBride, Grace and Glorie, Miners Alley Playhouse

Marlene Warfield, A Raisin in the Sun, Denver Center Theatre Company

 

Outstanding Lead Actor in a Musical

David Ambroson, Guys and Dolls, Town Hall Arts Center

Leonard E. Barrett, Jr., Man of La Mancha, PHAMALY

Scott Beyette, Singin' In The Rain, Boulder’s Dinner Theatre

David B. Johnson, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

Herman Sebek, Miss Saigon, Arvada Center

Kevin Vortmann, Miss Saigon, Arvada Center

 

Outstanding Lead Actress in a Musical

Joanie Brosseau-Beyette, Chicago, Boulder’s Dinner Theatre

Mari Carlin Dart, Dietrich and Chevalier, Miners Alley Playhouse

Alicia Dunfee, Chicago, Boulder’s Dinner Theatre

Regan Linton, Man of La Mancha, PHAMALY

Sarah Rex, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

EJ Zimmerman, Miss Saigon, Arvada Center

 

Outstanding Supporting Actor in a Play

Keith L. Hatton, Ma Rainey’s Black Bottom, Shadow Theatre Company

Bob Moore, Over the River and Through the Woods, Miners Alley Playhouse

Philip Pleasants, The Voysey Inheritance Denver Center Theatre Company

Jean-Pierre Serret, Mariela in the Desert, Denver Center Theatre Company

Michael Winters, The Voysey Inheritance, Denver Center Theatre Company

 

Outstanding Supporting Actress in a Play

Hannah Duggan, The World is Mine, Buntport Theatre

Paige Lynn Larson, Enchanted April, Miners Alley Playhouse

Boni McIntyre, London Suite, Denver Victorian Playhouse

Dawn Scott, A Raisin in the Sun, Denver Center Theatre Company

Kim Staunton, A Raisin in the Sun, Denver Center Theatre Company

 

Outstanding Supporting Actor in a Musical

Rob Costigan, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

Stephen Day, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

Daniel Herron, Miss Saigon, Arvada Center

Matt LaFontaine, Guys and Dolls, Town Hall Arts Center

David Villella, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

Evan Weissman, Jugged Rabbit Stew, Buntport Theatre

 

Outstanding Supporting Actress in a Musical

Courtney Davis, Tick, Tick…Boom, Evolution Theatre Company

Hannah Duggan, Jugged Rabbit Stew, Buntport Theatre

Beth Flynn, Nine, Arvada Center

Cindy Lawrence, Singin' In The Rain, Boulder’s Dinner Theatre

Erin Rollman, Jugged Rabbit Stew, Buntport Theatre

Megan Van De Hey, Nine, Arvada Center

 

Outstanding Ensemble

A Picasso, Miners Alley Playhouse

Grace and Glorie, Miners Alley Playhouse

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

Miss Saigon, Arvada Center

Opus, Curious Theatre Company

 

Outstanding New Play

Conviction, Maya Productions, Written by Oren Neeman; translated and adapted by Ami Dayan.

Eventide, Denver Center Theatre Company, Adapted by Eric Schmiedl from the novel by Kent Haruf                                   

Indiana, Indiana, Buntport Theatre

Jugged Rabbit Stew, Buntport Theatre

The World is Mine, Buntport Theatre

When Tang Met Laika, Denver Center Theatre Company, Rogelio Martinez

 

Outstanding Choreography

Stephen Bourneuf, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

Alicia Dunfee & Scott Beyette, Singin' In The Rain, Boulder’s Dinner Theatre

Alicia Dunfee & Matthew D. Peters, Chicago, Boulder’s Dinner Theatre

Kelly Kates, Guys and Dolls, Town Hall Arts Center

Kelly Kates, The Secret Garden, Town Hall Arts Center

 

Outstanding Costume Design

Bill Black, The Voysey Inheritance, Denver Center Theatre Company

Chris Campbell, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

Clare Henkel, Miss Saigon, Arvada Center

Jimmy Miller, Guys and Dolls, Town Hall Arts Center

Jimmy Miller, The Secret Garden, Town Hall Arts Center

 

Outstanding Lighting Design

Don Darnutzer, Mariela in the Desert, Denver Center Theatre Company

Richard Devin, Opus, Curious Theatre Company

Gail Gober, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

Gail Gober, Miss Saigon, Arvada Center

Jen Orf, The Sound of a Voice, Paragon Theatre Company

 

Outstanding Scenic Design

Buntport Theatre, The World is Mine, Buntport Theatre

Bill Forrester, Absurd Person Singular, Denver Center Theatre Company

Brian Mallgrave, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

Brian Mallgrave, Miss Saigon, Arvada Center

Vicki Smith, Mariela in the Desert, Denver Center Theatre Company

 

Outstanding Sound Design

El Armstrong, Voices in the Dark, Denver Victorian Playhouse

William Burns, Mariela in the Desert, Denver Center Theatre Company

Brian Freeland, Opus, Curious Theatre Company

Jason Ducat, When Tang Met Laika, Denver Center Theatre Company

Steve Stevens, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Arvada Center

Steve Stevens, Miss Saigon, Arvada Center

Warren Sherrill, The Sound of a Voice, Paragon Theatre Company

 

Special Awards

Lifetime Achievement

Bill McHale

 

Outstanding Regional Theatre

Backstage Theatre, Breckenridge, CO

 

Outstanding Scenic Painting

Daniel Lowenstein

 

Outstanding Props and Set Dressing

Beki Pineda

 

Outstanding Children's Theatre

Aurora Fox "Little Foxes"