Press Room

2010-2011 Colorado Theatre Guild Henry Awards

07/18/2011

2010-2011 Colorado Theatre Guild Henry Awards

 

Outstanding Season for a Theatre Company

Arvada Center for the Arts and Humanities

Curious Theatre Company

Denver Center Theatre Company

Town Hall Arts Center

Vintage Theatre Productions

 

Outstanding Production of a Play

The 39 Steps, Denver Center Theatre Company

Homebody/Kabul, Curious Theatre Company

Kafka On Ice, Buntport Theater

The Pride, Paragon Theatre Company

Ruined, Denver Center Theatre Company

 

Outstanding Production of a Musical

Beauty and the Beast, PHAMALY

Cats, Boulder's Dinner Theatre

Chicago, Town Hall Arts Center

The Music Man, Performance Now Theatre Company

Rent, Town Hall Arts Center

 

Outstanding Direction of a Play

Buntport Theater, Kafka On Ice - Buntport Theater

Lou Jacob, The Catch - Denver Center Theatre Company

Bev Newcomb, While We Were Bowling - Aurora Fox

Seret Scott, Ruined - Denver Center Theatre Company

Chip Walton, Homebody/Kabul - Curious Theatre Company

 

Outstanding Direction of a Musical

Craig A Bond, Grey Gardens - Vintage Theatre Productions

Kelly Van Oosbree, The Music Man - Performance Now Theatre Company

Nick Sugar, Chicago - Town Hall Arts Center

Nick Sugar, Rent - Town Hall Arts Center

Steve Wilson, Beauty and the Beast – PHAMALY

 

Outstanding Musical Direction

Michael Bowerman, The Music Man - Performance Now Theatre Company

Donna Debreceni, Beauty and the Beast - PHAMALY

Donna Debreceni and Mary Dailey, Chicago - Town Hall Arts Center

Donna Debreceni, Rent - Town Hall Arts Center

Neal Dunfee, Swing - Boulder's Dinner Theatre

 

Outstanding Actor in a Play

Nicoye Banks, The Catch - Denver Center Theatre Company

Sam Gregory, The 39 Steps - Denver Center Theatre Company

Mike Hartman, The Catch - Denver Center Theatre Company

Jim Hunt, The Field - Denver Victorian Playhouse

Jake Walker, The Pride - Paragon Theatre Company

 

Outstanding Actress in a Play

Barbra Andrews, The Pride - Paragon Theatre Company

Barbra Andrews, The Real Thing- Paragon Theatre Company

Rita Broderick, Woman and Scarecrow - Denver Victorian Playhouse

Kim Staunton, Ruined - Denver Center Theatre Company

Megan Van de Hey, While We Were Bowling - Aurora Fox

 

Outstanding Actor in a Musical

Leonard E. Barrett Jr., Beauty and the Beast - PHAMALY

Stephen Day, Side by Side by Sondheim - Cherry Creek Theatre Co

Kevin Early, Sunset Boulevard - Arvada Center

Scott McLean, Irving Berlin's White Christmas - Town Hall Arts Center

Nick Sugar, Hedwig and the Angry Inch - Avenue Theater

 

Outstanding Actress in a Musical

Jenna Bainbridge, Beauty and the Beast - PHAMALY

Ann Crumb, Sunset Boulevard - Arvada Center

Brianna Firestone, Chicago - Town Hall Arts Center

Sarah Mae Johnson, The Sound of Music - Performance Now Theatre Company

Kelly Twedt, Music Man - Performance Now Theatre Company

Megan Van de Hey, Grey Gardens - Vintage Theatre Productions

 

Outstanding Supporting Actor in a Play

Pun Bandhu, The Catch - Denver Center Theatre Company

Sheldon Best, Superior Donuts - Denver Center Theatre Company

Warren Sherrill, The Real Thing- Paragon Theatre Company

Jack Wefso, While We Were Bowling - Aurora Fox

Evan Weissman, Kafka On Ice - Buntport Theater

Sheldon Woodley, Ruined - Denver Center Theatre Company

 

Outstanding Supporting Actress in a Play

Kathleen Brady, Superior Donuts - Denver Center Theatre Company

Daphne Gaines, Ruined - Denver Center Theatre Company

Jessica Love, Map of Heaven - Denver Center Theatre Company

Erin Rollman, Kafka On Ice - Buntport Theater

Karen Slack, Homebody/Kabul - Curious Theatre Company

 

Outstanding Supporting Actor in a Musical

Stephen Day, Sunset Boulevard - Arvada Center

Wayne Kennedy, Cabaret - Arvada Center

Matt LaFontaine, Rent - Town Hall Arts Center

Matt Mueller, A Christmas Carol - Arvada Center

Daniel Traylor, Beauty and the Beast – PHAMALY

 

Outstanding Supporting Actress in a Musical

Billie McBride, Cabaret - Arvada Center

Deborah Persoff, Grey Gardens - Vintage Theatre Productions

Deborah Persoff, Irving Berlin's White Christmas - Town Hall Arts Center

Sheryl Renee, Chicago - Town Hall Arts Center

Tracy Warren, Hello Dolly - Boulder's Dinner Theatre

 

Outstanding Ensemble

Kafka On Ice, Buntport Theater

Ruined, Denver Center Theatre Company

The Pride, Paragon Theatre Company

The Music Man, Performance Now Theatre Company

Rent, Town Hall Arts Center

 

Outstanding New Play

The Catch - Denver Center Theatre Company, Written by Ken Weitzman

Howl - square product theatre, Written by Teresa Harrison, based on the poem by Allen Ginsberg

The Life & Times of Ol’ Alfred - Shadow Theatre Company, Written by Jon Ian Sayles

Map of Heaven - Denver Center Theatre Company, Written by Michele Lowe

(w)hole - Paragon Theatre Company, Written by Tracy Shaffer

 

Outstanding Choreography

Ali Dunfee & Matthew D. Peters, Swing - Boulder's Dinner Theatre

Meg Glatthar, Chicago - Performance Now

Mandy Moore, The Wedding Singer - Aurora Fox

Kelly Van Oosbree, The Music Man - Performance Now Theatre Company

Nick Sugar, Chicago - Town Hall Arts Center

 

Outstanding Costume Design

Cindy Franke, The Music Man - Performance Now Theatre Company

Linda Morken & Todd Debreceni, Beauty and the Beast - PHAMALY

Linda Morken, Cats - Boulder's Dinner Theatre

Linda Morken, Hello Dolly - Boulder's Dinner Theatre

Ilona Somogyi, The Catch - Denver Center Theatre Company

 

Outstanding Lighting Design

Stephen D. Mazzeno, The Diviners – PHAMALY

Shannon McKinney, Astronomical Sunset - Curious Theatre Company

Karalyn Star Pytel, Chicago - Town Hall Arts Center

Jane Spencer, The Catch - Denver Center Theatre Company

Jane Spencer, House of Spirits - Denver Center Theatre Company

 

Outstanding Scenic Design

Michael Ganio, Ruined - Denver Center Theatre Company

James Kronzer, The Catch - Denver Center Theatre Company

Brian Mallgrave, Sunset Boulevard - Arvada Center

Brian Mallgrave, A Number - Curious Theatre Company

Charles Dean Packard, Homebody/Kabul - Curious Theatre Company

 

Outstanding Sound Design

William Burns, The 39 Steps - Denver Center Theatre Company

William Burns, Ruined - Denver Center Theatre Company

Brian Freeland, Homebody/Kabul - Curious Theatre Company

Jane Shaw, The Catch - Denver Center Theatre Company

Steve Stevens, Sunset Boulevard - Arvada Center

 

Special Awards

 

Lifetime Achievement

Joey Wishnia

 

Outstanding Regional Theatre

OpenStage Theatre & Company, Fort Collins, Co

 

Outstanding Performance of a Children’s Theatre Production

Northglenn Youth Theatre

“The Sound of Music”

 

Outstanding Achievement in Fight Direction

Geoffrey Kent