Press Room

2016-2017 Colorado Theatre Guild Henry Awards

07/17/2017

2016-2017 Henry Awards Nominations and Winners

Outstanding Season for a Theatre Company

• Arvada Center

• Colorado Springs TheatreWorks

• DCPA Theatre Company

• Lone Tree Arts Center

OpenStage Theatre and Company

• Rocky Mountain Repertory Theatre

• Thunder River Theatre Company

 

Outstanding Production of a Play

• "August: Osage County," OpenStage Theatre & Company, Dulcie Willis, Director

• "The Book of Will," DCPA Theatre Company, Davis McCallum, Director

• "Constellations," TheatreWorks, Joye Cook-Levy, Director

• "Don’t Dress for Dinner," OpenStage Theatre & Company, Wendy S. Moore, Director

• "Dr. Jekyll and Mr. Hyde," Thunder River Theatre Company, Corey Simpson, Director

• "The Game of Love and Chance," TheatreWorks, Murray Ross, Director

• "Tartuffe," Arvada Center, Lynne Collins, Director

 

Outstanding Production of a Musical

• "Beowulf: A Thousand Years of Baggage," The Catamounts, Meridith C. Grundei, Director; Gary Grundei, Musical Direction                                

• "Evita," Lone Tree Arts Center, Gina Rattan, Director; Max Mamon, Musical Direction                                

• "Man of La Mancha," Colorado Springs Fine Arts Center Theatre Company, Scott RC Levy, Director; Sharon Skidgel, Musical Direction

• "Monty Python’s Spamalot," PACE Center & Inspire Creative, Kelly McAllister, Director; Tanner Kelly, Musical Direction                                

• "Motones vs. Jerseys," Midtown Arts Center, Kenny Moten, Director; Jalyn Courtenay Webb, Musical Direction

• “Muscle Shoals: I'll Take You There," Lone Tree Arts Center, Randal Myler, Director; Dan Wheetman, Musical Direction

• "Porgy and Bess," Aurora Fox Arts Center, donnie l. betts, Director; Jodel Charles, Musical Direction

 

Outstanding Direction of a Play

• Lynne Collins, "The Drowning Girls," Arvada Center

• Joye Cook-Levy, "Constellations," TheatreWorks

• Davis McCallum, "The Book of Will," DCPA Theatre Company

• Matt Radcliffe, "The Elephant Man," Springs Ensemble Theatre Company

• Murray Ross, "The Game of Love and Chance," TheatreWorks

• Corey Simpson, "Dr. Jekyll and Mr. Hyde," Thunder River Theatre Company

Dulcie Willis, "August: Osage County," OpenStage Theatre & Company

 

Outstanding Direction of a Musical

• donnie l. betts, "Porgy and Bess," Aurora Fox Arts Center

• Meridith C. Grundei, "Beowulf: A Thousand Years of Baggage," The Catamounts

• Kelly McAllister, "Monty Python’s Spamalot," PACE Center & Inspire Creative

• Scott RC Levy, "Man of La Mancha," Colorado Springs Fine Arts Center Theatre Company

• Randal Myler, “Muscle Shoals: I'll Take You There," Lone Tree Arts Center

• Gina Rattan, "Evita," Lone Tree Arts Center

• Nick Sugar, “First Date,” Lake Dillon Theatre Company

 

Outstanding Musical Direction

• Neal Dunfee, “Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat,” BDT Stage

• Gary Grundei, "Beowulf: A Thousand Years of Baggage," The Catamounts

• Max Mamon, "Evita," Lone Tree Arts Center

• Sharon Skidgel, "Man of La Mancha," Colorado Springs Fine Arts Center Theatre Company

• Jason Tyler Vaughn, “Murder Ballad,” The Edge Theater Company

• Jalyn Courtenay Webb, "Motones vs. Jerseys," Midtown Arts Center

• Dan Wheetman, “Muscle Shoals: I'll Take You There," Lone Tree Arts Center

 

Outstanding Actor in a Play

• William Hahn, "Burn This," The Edge Theater Company 

• Kevin Hart, "Vanya and Sonia and Masha and Spike," Breckenridge Backstage Theatre   

• Sammie Joe Kinnett, "The Game of Love and Chance," TheatreWorks

• Steven P. Sickles, "Le Bete," OpenStage Theatre & Company     

• Micah Speirs, "The Elephant Man," Springs Ensemble Theatre Company               

• Dan Tschirhart, "The Flick," OpenStage Theatre & Company        

• Adam Verner, "Don’t Dress for Dinner," OpenStage Theatre & Company       

                                                                                                  

Outstanding Actress in a Play

• LuAnn Buckstein, "Vanya and Sonia and Masha and Spike," Breckenridge Backstage Theatre      

• Carley Cornelius, "Constellations," TheatreWorks

• Denise Burson Freestone, "August: Osage County," OpenStage Theatre & Company      

• Kathleen McCall, "The Glass Menagerie," DCPA Theatre Company          

• Emma Messenger, "Misery," The Edge Theater Company

• Sydney Parks Smith, "August: Osage County," OpenStage Theatre & Company 

• Caitlin Wise, "The Game of Love and Chance," TheatreWorks

 

Outstanding Actor in a Musical

• Leonard E. Barrett Jr. , "Porgy and Bess," Aurora Fox Arts Center

• Joshua Blanchard, "Cabaret," Lake Dillon Theatre Company

• Stephen Day, “Man of La Mancha,” Colorado Springs Fine Arts Center Theatre Company                                                                

• Miles Jacoby, "Evita," Lone Tree Arts Center

• August Stoten, "Monty Python’s Spamalot," PACE Center and Inspire Creative

• Colin Summers, "Million Dollar Quartet," Rocky Mountain Repertory Theatre

• Joe Von Bokern, "Beowulf: A Thousand Years of Baggage," The Catamounts

 

Outstanding Actress in a Musical

• Jacquie Jo Billings, "Little Shop of Horrors," Miners Alley Playhouse

• Colby Dunn, "The Toxic Avenger," Breckenridge Backstage Theatre        

• Sarah Groeke, "Cabaret," Lake Dillon Theatre Company

• Cecilia Iole, "The Little Mermaid," Rocky Mountain Repertory Theatre

• Marissa Rudd, "Sister Act," Midtown Arts Center

• Tracy Warren, “Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat,” BDT Stage

• Danielle Hermon Wood, "Monty Python’s Spamalot," PACE Center and Inspire Creative

 

Outstanding Supporting Actor in a Play

• Nathan Cox, “The Tempest,” Thunder River Theatre Company

• Rodney Lizcano, "The Book of Will," DCPA Theatre Company

• Wesley Mann, "The Book of Will," DCPA Theatre Company

• Owen O’Farrell, “The Tempest,” Thunder River Theatre Company

• Hunter Ringsmith, "Equivocaton," Colorado Shakespeare Festival            

• Triney Sandoval, "The Book of Will," DCPA Theatre Company

• Corey Simpson, “The Tempest,” Thunder River Theatre Company

 

Outstanding Supporting Actress in a Play

• Miriam A. Laube, "The Book of Will," DCPA Theatre Company

• Carolyn Lohr, "Vanya and Sonia and Masha and Spike," Breckenridge Backstage Theatre              

• Leslie O’Carroll, "Silent Sky," Boulder Ensemble Theatre Company

• Amelia Pedlow, "The Glass Menagerie," DCPA Theatre Company

• Christina Sajous, "Disgraced," DCPA Theatre Company

• Linda Suttle, "A Time to Kill," Vintage Theatre Productions

• Edith Weiss, "Vanya and Sonia and Masha and Spike," Breckenridge Backstage Theatre

 

Outstanding Supporting Actor in a Musical

• Brandon Bill, "Monty Python’s Spamalot," PACE Center and Inspire Creative

• Ben Hilzer, "Beowulf: A Thousand Years of Baggage," The Catamounts

• John Jankow, "A Christmas Story," Midtown Arts Center

• Matt LaFontaine, "Jesus Christ Superstar," Arvada Center

• Bob Moore, "Cabaret," Lake Dillon Theatre Company

• Nicholas Park, “First Date,” Lake Dillon Theatre Company

• Kyle Ashe Wilkinson, "Titanic," Rocky Mountain Repertory Theatre

 

Outstanding Supporting Actress in a Musical

• Jenna Bainbridge, "Jesus Christ Superstar," Arvada Center

• Joan Bruemmer-Holden, "Beowulf: A Thousand Years of Baggage," The Catamounts

• Charlotte Campbell, “A Christmas Story,” Midtown Arts Center

• Anna High, “Porgy and Bess,” Aurora Fox Arts Center

• Rebecca Hoodwin, "Cabaret," Lake Dillon Theatre Company

• Carol Rose, "The Little Mermaid," Rocky Mountain Repertory Theatre

Megan Van De Hey, "The Toxic Avenger," Breckenridge Backstage Theatre   

 

Outstanding Ensemble Performance

  • "August: Osage County," OpenStage Theatre & Company
  • "The Book of Will," DCPA Theatre Company
  • "The Drowning Girls," Arvada Center, Lynne Collins, Director
  • "The Game of Love and Chance," TheatreWorks
  • "Motones vs. Jerseys," Midtown Arts Center
  • “Muscle Shoals: I'll Take You There," Lone Tree Arts Center
  • "Porgy and Bess," Aurora Fox Arts Center
  •  

Outstanding New Play or Musical

  • "The Book of Will," by Lauren Gunderson

Directed by Davis McCallum; Produced by DCPA Theatre Company

  • “The Firestorm,” by Meridith Friedman

Directed by Pesha Rudnick; Produced by LOCAL Theater Company

  • "Full Code," by David Valdes Greenwood

Directed by Stephen Weitz; Produced by Boulder Ensemble Theatre Company

  • "The History Room," by Charlie Thurston

Directed by Pesha Rudnick; Produced by Creede Repertory Theatre             

  • "I’ll Be Home for Christmas,” Music and Lyrics by David Nehls, Book by Kenn McLaughlin

Directed by Gavin Mayer; Produced by Arvada Center

  • "Lost Creatures," by Melissa Lucero McCarl

Directed by Patrick Elkins-Zeglarski; Produced by And Toto too Theatre Company

  • “Muscle Shoals: I'll Take You There,” by Randal Myler

Directed by Randal Myler; Produced by Lone Tree Arts Center

 

Outstanding Choreography

  • Mary Ripper Baker, "Man of La Mancha," Colorado Springs Fine Arts Center Theatre Company
  • Joan Bruemmer-Holden & Amanda Berg Wilson, "Beowulf: A Thousand Years of Baggage," The Catamounts
  • Jeff Duke and Stephanie Hansen, "The Little Mermaid," Rocky Mountain Repertory Theatre
  • Kelly Kates, “The Robber Bridegroom,” Town Hall Arts Center
  • Michael Lasris, "A Christmas Story," Midtown Arts Center
  • Matthew D. Peters, "Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat," BDT Stage
  • Kate Vallee, "42nd Street," Candlelight Dinner Playhouse      

“In recent years the theatre community reached out and asked that we consider ways that allow our larger and smaller companies to compete, more appropriately, with each other. The Colorado Theatre Guild has created two categories, or tiers, for our technical awards. The breakdown is for productions, of larger and smaller scale, based upon currently established production budgets.”

Outstanding Costume Design Tier 1

  • Camille Assaf, "The Book of Will," DCPA Theatre Company
  • Stephanie Bradley, "Game of Love and Chance," TheatreWorks
  • Janson J. Fangio, "Enchanted April," Colorado Springs Fine Arts Center Theatre Company
  • Sydney Gallas, "Man of La Mancha," Colorado Springs Fine Arts Center Theatre Company
  • Clare Henkel, "Jesus Christ Superstar," Arvada Center
  • Clare Henkel, "Tartuffe," Arvada Center
  • Lex Liang, “Shrek,” Colorado Springs Fine Arts Center Theatre Company

Outstanding Costume Design Tier 2

  • Kari Armstrong, "The Snow Queen," Bas Bleu Theatre Company
  • Buntport Theater, "The Crud," Buntport Theater
  • Pamela Clifton, "Vanya and Sonia and Masha and Spike," Breckenridge Backstage Theatre         
  • Judith Ernst, "The Wizard of Oz," Candlelight Dinner Playhouse
  • Tricia Music, "Monty Python’s Spamalot," PACE Center & Inspire Creative
  • Jesus Perez, "The Little Mermaid," Rocky Mountain Repertory Theatre
  • Annabel Reader, "Beowulf: A Thousand Years of Baggage," The Catamounts

Outstanding Lighting Design Tier 1

  • Charles R. MacLeod, "The Glass Menagerie," DCPA Theatre Company  
  • Shannon McKinney, "Jesus Christ Superstar," Arvada Center
  • Jon Olson, “The Drowning Girls,” Arvada Center
  • Holly Anne Rawls, "Man of La Mancha," Colorado Springs Fine Arts Center Theatre Company
  • Paul Toben, "The Book of Will," DCPA Theatre Company
  • Brian Tovar, "Frankenstein," DCPA Theatre Company   
  • Mike Wood, “Constellations,” TheatreWorks

Outstanding Lighting Design Tier 2

  • Seth Alison, "Monty Python’s Spamalot," PACE Center & Inspire Creative
  • Brandon Ingold, "August: Osage County," OpenStage Theatre & Company
  • Jen Kiser, "Evita," Lone Tree Arts Center
  • Sean Jeffries, “Dr. Jekyll and Mr. Hyde,” Thunder River Theatre Company
  • Sean Jeffries, “The Last Romance,” Thunder River Theatre Company
  • Sean Mallary, "Beowulf: A Thousand Years of Baggage," The Catamounts
  • Brett Maughan, "Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat," BDT Stage

Outstanding Scenic Design Tier 1

  • Lisa Orzolek, "Disgraced," DCPA Theatre Company
  • Brian Mallgrave, "The Drowning Girls," Arvada Center
  • Brian Mallgrave, "Jesus Christ Superstar," Arvada Center
  • Christopher L. Sheley, "Man of La Mancha," Colorado Springs Fine Arts Center Theatre Company
  • Sandra Goldmark, "The Book of Will," DCPA Theatre Company
  • Paul Black, "Mamma Mia," Theatre Aspen
  • Jason Sherwood, "Frankenstein," DCPA Theatre Company

Outstanding Scenic Design Tier 2

  • Shaun Albrechtson, "Steel Magnolias," PACE Center & Inspire Creative
  • James Brookman, “August: Osage County,” OpenStage Theatre & Company
  • M. Curtis Grittner, "Vanya and Sonia and Masha and Spike," Breckenridge Backstage Theatre
  • Sean Jeffries, “Dr. Jekyll and Mr. Hyde,” Thunder River Theatre Company
  • Sean Jeffries, “The Last Romance,” Thunder River Theatre Company
  • Lori Rosedahl, "The Flick," OpenStage Theatre & Company
  • Kyle Scoggins, "Little Shop of Horrors," Miners Alley Playhouse

Outstanding Sound Design Tier 1

  • Jason Ducat, “Constellations,” TheatreWorks
  • Jason Ducat, "The Drowning Girls," Arvada Center
  • Benjamin Heston, "Man of La Mancha," Colorado Springs Fine Arts Center Theatre Company
  • Morgan McCauley, "Tartuffe," Arvada Center
  • Stowe Nelson, "The Book of Will," DCPA Theatre Company
  • David Thomas, "Jesus Christ Superstar," Arvada Center
  • Zach Williamson, “The Secret Garden, “ DCPA Theatre Company

Outstanding Sound Design Tier 2

  • Travis Duncan and Jeremiah Walter, "The Elephant Man," Springs Ensemble Theatre Company
  • Carlos Flores, "Misery," The Edge Theater Company
  • Sean Jeffries, “The Tempest,” Thunder River Theatre Company
  • Allen Noftall, “Evita," Lone Tree Arts Center
  • Allen Noftall, “Muscle Shoals: I’ll Take You Theatre," Lone Tree Arts Center
  • Jon Northridge, "Million Dollar Quartet," Rocky Mountain Repertory Theatre
  • Tom Quinn and Kenny Storms, "Murder Ballad," The Edge Theater Company
    Additional Special Awards will be announced in July.

Special Awards were presented to:

Lifetime Achievement in Theatre
Ed Baierlein and Sallie Diamond

Outstanding Theatre Benefactors
Les Crispelle & Glenn Tiedt

Outstanding Improvisational Theatre
SCRIPTprov

Excellence in Special Makeup Effects
Todd Debreceni